Info arrow Historia
Historia Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu

Delfiny

1969-1970 Pierwszy zespół szkolny w składzie instrumentalnym: gitara, akordeon, pianino.
Yanina jako wokalista zajmuje pierwsze miejsce w konkursie piosenki (SP nr 17. 1970r)
W następnych latach często wyróżniany w różnych amatorskich konkursach piosenki.

Kalejdoskop

Zespół szkolny (1971-1972)
Skład:
Yanina-voc, git
Witold Golis-git
Kazimierz Pokorny-dr (#2004)
Zdjęcia można obejrzeć w GALERII


Filar Ton

(1972 - 1973) Zespół estradowy przy klubie "Filar". Kierownik muzyczny-Marian Adamus. Zespół daje szereg okazjonalnych koncertów estradowych.& Cerm

(1972-1974)-klub "Filar" Częstochowa ul. Kopernika
Yanina-voc, git, bas
Bogusław Prudlak-bas,(# 05,2013) git, organy, voc
Jerzy Brol-dr (#2005)

Zespół powstał na bazie grupy "Filar Ton" i współpracowal z klubem "Filar" gdzie przez ponad dwa lata dawał koncerty, i grywal na zabawach tanecznych tak zwanych "fajfach" oraz brał udział w wielu konkursach piosenki. Od samego początku grupa miała w repertuarze oprócz popularnych utworów - własne piosenki autorskiej spółki Iwański - Prudlak co było ich wielkim atutem. Piosenki takie jak: "Margaret", "Opowiem dzisiaj wam", "Wyżymaczka", "Na wielkim wzgórzu" czy "Pokoik na Hożej" przyciągały wielu słuchaczy (ten ostatni utwór zdobył nagrode w konkursie piosenki o Warszawie). Zachowały się amatorskie nagrania tego zespołu a zdjecia można obejrzeć w GALERII.

Reverberator

(1974-1976)-Kino Stradom `84 Studencki Klub "Extremum" Częstochowa
Yanina-voc, git
Jerzy Tarkowski-bas, voc
Piotr Wroński-dr `84
Andrzej Barczyk-dr. `74-`76

współpracowali także:
Jacek Rozpędek - fortepian
Zbigniew Łapaj - obój


Yanina na przełomie wiosny i lata 1974r. zaklada nowy zespół o charakterze rockowym.
Zespół na miejsce prób wybiera Dom Kultury Stradom.
Reverberator TWI jesienią '74r. wygrywa festiwal "Dzień Dobry Piosenko" z piosenkę "Margaret" autorstwa Iwański-Prudlak. Zespól akompaniuje również wokaliście Mieczysławowi Stępowskiemu, który zajmuje 2 miejsce.

Pod koniec roku 1974 miejsce Piotra Wrońskiego zajmuje Andrzej Barczyk. Zespół pod nazwą Reverberator  TBI koncertuje, nagrywa w studenckim radiu "Pryzmaty" oraz bierze udział w wielu ogólnopolskich konkursach i festiwalach np.: "III Ogólnopolski Festiwal Muzyki Młodzieżowej-Katowice", "Rytmy nad Prosną - Kalisz", "Wałbrzyska Jesień Estradowa '76`". Z zespołem gościn nie śpiewał Mieczysław Stępowski.
Pod koniec '76r.zespół zawiesza działalność.
Zdjęcia można obejrzeć w GALERII

Tie Break

(1977-1979) Na początku 1977 roku Yanina wraz z Krzysztofem Majchrzakiem -basistą- jako duet zakładają nową grupę muzyczną. Pierwsi współpracownicy to Grzegorz Chmielecki (# `88) - flecista. Na przełomie wiosna/lato '77r. powstaje nowy skład z Czesławem Łękiem (# `97) - perkusistą. Jesienią do zespołu dochodzi grający na saksofonie tenorowym Piotr Lesniowski (virtuoz flecista). W tym składzie przez rok zespół pracuje nad repertuarem jazzowym i daje szereg koncertów w Częstochowie. Latem '78r. z zespołu odchodzi saksofonista - rozpoczynając studia w Poznaniu. Dalej grupa pracuje w trio. Pod koniec 1978r. na próbach pojawia sie Janek Pospieszalski który, proponuje by do nas dołączył trebacz Antoni Gralak i tak po kilku próbach staje stałym członkiem zespołu  Przez następny rok powstaje nowy repertuar i grupa pod koniec '79r. z konieczności formalnych zwiazanych z wzięciem udziału w festiwalu Jazz Juniors za sprawą managera Marka Górniaka przyjmuje nazwę "Tie break".

Chronologiczne wydarzenia dotyczšce >>TIE BREAK<<:
Wiosna 1977r:
Trio : Yanina -voc, gitara, Krzysztof Majchrzak -bas, Grześ Chmielecki -flet.
Jesień 1977r.:
Trio: Yanina, Krzysztof Majchrzak, Czesław Łęk.
Koniec roku 1977:
Kwartet jazzowy: Yanina, Piotr Leśniowski -saksofon tenorowy, Krzysztof Majchrzak, Czesław Łęk. Zespół daje szereg koncertów.
Wrzesień 1978r:
Trio: Yanina, Krzysztof Majchrzak, Czesław Łęk.
Listopad 1978r:
Kwartet: Yanina, Antoni Ziut Gralak - trąbka, voc, Krzysztof Majchrzak, Czesław Łęk. Rok 1979 był czasem wytężonej pracy nad materiałem muzycznym. Zespół zagrał kilka koncertów w Częstochowie i Kielcach. W związku z propozycją wyjazdu na festiwal "Jazz Juniors`80", Marek Górniak (pierwszy menager) jesienią 1979r. nadaje zespołwi nazwę "Tie break".

W lutym 1980r "Tie break" wygrywa ten festiwal, a Ziut dostaje wyróżnienie jako solista. "Tie break" podpisuje pierwszą umowę z agencją koncertową Henryka Frąckowiaka, szefa "Poznańskiego Towarzystwa Jazzowego".
19 marca 1980r. na zaproszenie Antoniego Krupy, "Tie break" robi pierwsze nagrania "live" dla Polskiego Radia Kraków z koncertu w Rotundzie, w Krakowie.
Na przełomie kwietnia i maja do zespołu dołącza Włodzimierz Kiniorski (pseud. Kinor) grający na saksofonie tenorowym.
We wrześniu zespół rozstaje się z Kiniorem.
W grudniu '80r. po koncercie w studenckim klubie Filutek w Częstochowie, zespół rozstaje się z Ziutem. W Styczniu z "Tie break" zaczyna współpracę" tenorzysta" Mirosław Lewandowski z Torunia. Pozostaje w zespole do kwietnia. Wiosną '81r. "Tie break" przenosi się do Wrocławia, gdzie dołączają do grupy: Wojciech Konikiewicz -fortepian i Waldemar Wardyłła -skrzypce. W tym składzie zespół koncertuje do sierpnia.

Wrzesień 1981r:
"Tie break" trio: Yanina, Krzysztof Majchrzak, Czesław Łęk daje kilka koncertów.
W październiku '81r. powraca do grupy Ziut Gralak.

..............................................................................

Kwartet zaczyna prace nad nowym materiałem muzycznym

Luty '82:
W składzie "Tie break" pojawia się pianista Wojtek Puszek
Ten skład realizuje oryginalny projekt muzyczny "Katarsis" który nadaje zespołowi nowe charakterystyczne brzmienie.

Na przełomie lipca i sierpnia '82r "Tie break"rozstaje się z Cesławem Łękiem i Wojtkiem Puszkiem. W sierpniu do tria: Yanina, Ziut Gralak, Krzysztof Majchrzak, dołącza grecki perkusista Sarandis Juwanudis (# 02,01,2013) a miesiąc póżniej powraca Kinior. W tym składzie "Tie break" realizuje nagrania i (dzięki nim) jako jedyny polski zespół dostaje się do finału festiwalu jazzowego w Leverkusen w RFN. O tym sukcesie muzycy dowiadują się z magazynu Jazz Forum, miesiąc po festiwalu. Przepada szansa pokazania się na rynku europejskim...

Tie break zostaje zaproszony na festiwal do Włoch - żadnych szans na wyjazd

Późną jesienią '82r w grupie pojawia się szesnastoletni Mateo Pospieszalski grający na saksofonie altowym.

Zespół zostaje finalista  Jazzowego Festiwalu w Leverusen - o czym dowiaduje sie z magazynu Jazz Forum - żadnych szans na wyjazd


W lutym '83r do"Tie break" dołącza wokalista Jorgos Skolias a miesiąc później grający na instrumentach perkusyjnych Zbigniew Brysiak.

To był największy skład "Tie break".
Andrzej Kuba Florek (#), ówczesny szef Krakowskiego klubu Jaszczury, który zorganizował dla "Tie break" wiele koncertów na terenie całej Polski.

Latem '83r z powodów zdrowotnych Mateusza Pospieszalskiego zastępuje Aleksander Korecki a chwilę potem Zbyszka Brysiaka wymienia Radosław Nowakowski.
Jesienią '83r "Tie break" zostaje zaproszony na festiwal "Jazz Jamboree '83" po którym to festiwalu miejsce Krzysztofa Majchrzaka zajmuje Marcin Pospieszalski.

W grudniu '83r po koncercie w Krakowskim klubie Jaszczury "Tie break" zawiesza działalność.

Od 1983r muzycy "Tie break" zasilają takie zespoły jak "Free Cooperation", "Śmierć kliniczna", "Sesja", "Young power", "Stan`d art.", "Green revolution" "Voo Voo" i inne.

Kwartet Yanina, Ziut oraz Mateo i Marcin Pospieszalscy wraz ze Stanisławem Sojką, gitarzystą Andrzejem Urnym i perkusistą Andrzejem Ryszką zakładają nową formację pod nazwą "Svora". Po wielu miesiącach prób w Częstochowie i Katowicach dają kilka koncertów oraz nagrywają dla archiwum Polskiego Radia pr.I trzy utwory:"Madam schizofrenia", "Co ty na to" oraz "Nikogo". Ostatni koncert "Svora" gra na festiwalu w Jarocinie w sierpniu '84r., po którym zespół rozstaje się ze Stanisławem Sojką. Później pod nowš nazwą "Woo Boo Doo"( pomysł nazwy - Kamil Sipowicz) grupa pracuje nad nowymi utworami, które następnie nagrywa i wprowadza na rynek. Pojawia się teledysk "Ja mam fijoła" reżyserowany przez Piotra Bikonta oraz singiel z utworami "Ja mam fijoła" i "A jemu nic". Następne utwory takie jak "Nie wiem", "Atak na głowę", "Jasne góry", "Wszystko leci z rąk" i "Michael Jackson" wchodzą na listy przebojów Polskiego Radia pr. III..
Pod koniec 1985r. zespół "Woo Boo Doo" zawiesza działalność.
W lutym 1986r. częstochowski kwartet po punk-rockowych doświadczeniach powraca do starej nazwy "Tie break".
Ponownie w "Tie break" pojawiają się tacy muzycy jak Sarandis Juwanudis, Kinior i Brysiak.

"Tie break"koncertuje w Czechosłowacji, Dani (współpracjue z Andrzejem Morksem), Belgii i RFN ( współpracuje z Loko Richterem). Na kilka miesięcy do zespołu dołączają perkusiści Marek Czapelski i Tomasz Cholewa.

Jesienią '87r. Kinior, aby założyć własny zespół, odchodzi z "Tie break".

7 stycznia 1988r. dzięki ówczesnemu artystycznemu szefowi Polskich Nagrań - Tomaszowi Tłuczkiewiczowi, "Tie break" nagrywa swoją pierwszą płytę długogrającą "Live" z Filharmoni w Częstochowie w składzie: Yanina, Ziut, Mateo, Marcin, Andrzej Ryszka.

w kwaretcie  w studio edycji świetego pawła w czestochowie  tie break realizuje  płytę "Duch wieje kędy chce"

Latem '88r. do podstawowego kwartetu "Tie break" dołącza Amadeusz Kuba Majerczyk na perkusji...
Zespół koncertuje i nagrywa w zachodnioniemieckim studio  płyte "Gin Gi Lob" wydana w polsce przez Silton
Na płycie gościnnie zagrał  niemiecki gitarzysta Eugen de Ryck

w 1994 roku Mariusz Wilczyński za teledysk cztery jabłka do wiersza ks. jana twardowskiego w wykonaniu tie break - dostaje główna nagrode za animację na "jach festiwal"

7.03.2004 Tie Break daje koncert w PR pr3 

C.d.n.
Zdjęcia można obejrzeć w GALERII.

 


Open DUO
Duet z Wojtkiem Konikiewiczem
Duet z Wojtkiem powstał we Wrocławiu wiosną 1981r. z potrzeby eksperymetowania w małych składach.

TRIO

Yanina -voc, git
Krzysztof Majchrzak - bas
Jerzy Węglewski - dr

Zespół działał na przełomie 83 i 84r. ... zachowały sie nagrania z prób.


SVORA

Stanisław Sojka - voc
Yanina - voc, git
Andrzej Urny - git
Mateusz Pospieszalski -voc, sa
Antoni Gralak -voc, tp
Marcin Pospieszalski -voc, bas
Andrzej Ryszka -voc, dr

W styczniu 84r. w częstochowie spotkala sie grupa założycielska ....cdn

Symfonic Sound Orchestra

Do tej orkiestry trafiłem zaproszony przez band lidera Jarka Śmietanę

WOO BOO DOO

Yanina - git
Andrzej Urny - git
Mateusz Pospieszalski - sa
Antoni Gralak - tp
Marcin Pospieszalski - bas
Andrzej Ryszka - dr

Grupa SVORA po koncercie w Jarocinie 84' rozstaje się ze Stanisławem Sojką i przyjmuje nazwę WOO BOO DOO.

FREE COOPERATION


Orkiestra FREE COOPERATION powstala na przełomie 1983/1984r na bazie Orkiestry New Jazz Band. Podstawowy skład stanowili: Andrzej Przybielski, Ziut Gralak, Mariusz Stopnicki - trąbki, Alek Korecki, Mateo Pospieszalski, Marek Kazana - saksofony i klarnety, Bronek Duży - puzon, Piotr Bikont - głos, Yanina - gitara, Wojtek Konikiewicz, Janusz Skowron - piano, key, Marcin Pospieszalski - gitara basowa, Wojtek Czajkowski - kontrabas, Michał Zduniak, Sarandis Juwanudis - perkusja oraz gościnnie Henryk Gębalski - skrzypce. Orkiestra dała szereg koncertów w całej polsce oraz nagrała 2 płyty długogrające dla wydawnictwa "Poljazz"


Duet Yanina & Włodzimierz Kiniorski

Pruba kontynuowania duetowej formuły zaowocowała pomysłem grania na nietypowych instrumentach takich jak: dzbany i modyfikowane, różnie strojone gitary. Duet z Kiniorem prezentowany był na jednym z pierwszych festiwali "solo duo trio" w Krakowie. Istnieją archiwalne, studyjne nagrania zarejestrowane przez pr.III Polskiego Radia.

Stan`D Art 

roczny epizod plus płyta LP

YANINA - UHURU

Yanina -voc, gitary
Zbigniew Uhuru Brysiak - instrumenty perkusyje wszelakie

Duet grasował po kraju przez wiel lat.
Kilkakrotnie z duetem  wystepowal gościnnie Tomasz Stańko

cdn...

SOYKA YANINA

Pierwszy koncert duetu odbył się 29.06.1988r w Zamościu, zorganizowany przez Klub Młodej Inteligencji. Tak naprawde pierwsze piosenki wspólnego autorstwa powstaly wiosna 1984 roku dla zespołu SVORA a były to m.in: "Madame schizofrenia", "Co ty na to" czy "Dokąd idziesz". Duet do końca roku 1988 dał kilkadziesiąt koncertów. kolejny rok przyniusł ponad 200 koncertów a pierwszy materiał na płytę został zarejestrowany w Teatrze STU w Krakowie 7 i 8 listopada 1989r. Płyta ta ukazała sie 1990r wydana przez polską firmę Polton - przyniosła ogromny sukces. Kalendarz duetu SOYKA YANINA wypełniał sie po brzegi. wielokrotnie duet koncertował za granica m.in Włochy, Szwecja, Francja,Meksyk, USA, Gruzja, Słowacja, Niemcy oraz Rosja.   ...cdn

YANINA

Jeszcze w trakcie duetu SOYKA YANINA...cdn

TTMO - (Trybute To Miles Orchestra)

Andrzej Przybielski - tp
Mariusz Fazi Mielczarek - sa
Yanina - git
Marcin Pospieszalski - bas
Wojciech Konikiewicz - key
Piotr Iwicki - perc
Radosław Maciński - dr

w poźniejszym skladzie grali także:
Marcin Lamch - bas
Przemysław Pacan - tp
Antoni Ziut Gralak - tp
? - dr


Wojtka Konikiewicz skrzyknął grupe ludzi by zagrać troszke muzyki Milesa Davisa
...cdn


YANINA & KaPeLa

W skład zespołu wchodzą:
Yanina-git,
Łukasz Kluczniak-sax,
Marcin Lamch-bas,
Przemek Pacan-dr
...cdn

Drum Freaks

Pewnego dnia zadzwonił do mnie Milo...cdn

Virtual J@zz Reallity

Zapraszany przez Piotra Iwickiego ... występowałem gościnnie kilka lat.

DYM

Tom Dziano - git, voc
Yanina - git
Krzysztof Majchrzak - bas & fx
Philippe Pipon Garcia - dr

Bluesowy band daje szereg koncertów we Francji i Polsce
Zachowały sie studyjne i koncertowe nagrania ... cdn

Y.M.G.

Yanina - git, git-midi, fx, voc
Krzysztof Majchrzak - bas & fx
Philppe Pipon Garcia - dr & perc

Free jazzowe trio ...
Zachowały sie koncertowe nagrania grupy ... cdn

MAANAM 

Pod koniec lata 2003 roku zadzwonil do mnie Marek Jackowski i zaproponował współpracę ... w grudniu 2008 zespół zawiesił działalność.

 

The Goodboys

W 2007 roku Marek Jckowski i Yanina zaczęli pracę nad nowym pomysłem muzycznym ...cdn

YANINA FREE WAVE

Od kilku lat zbierałem materiał kompozytorski na nowa płyte...
Płyta ukazała sie w czerwcu 2011 - wydawcą jest MTJ.

YANINA 4GramY

Latem 2012r powstało trio -
Latem 2014r do grupy dołącza Djatri - basistka

YANINA - śpiew, gitara
Darek Bafeltowski - gitara, śpiew
Djatri Kural - bas
Przemek Pacan - dr, śpiew

latem 2015 została ukończone nagrania do pierwszej płyty
Płyta ma sie ukazać 14,03,2016 nakłademwytwórni MTJ

 

CODA.

# - Latem 1988r zmarł Grzegorz Chmielecki - flecista
# - 07,11,1997r zmarł Czesław Łęk (ur 1955) jeden z założycieli Tie Break - dr
# - 1954-15,04,2001r. Kazimierz Pokorny. perkusista zespołu "Kalejdoskop"
# - 30,04,1950-15,12,2005r. Jerzy Brol - perkusista zespołów "Filar Ton" i "&Cerm"

# - 1958-05.05.2009 zmarł Michał Zduniak - Duet 46, Free Cooperation, Sesja
# -
09,09,1944-09,02,2011r. Andrzej Przybielski-Grupa NIemen, Sesja, Free Cooperation, Trubute To Miles Orchestra
# - 02,01,2013 zmarł Sarandis Juwanudis (ur 1954)
# - 1953-00,05,2013 zmarł Bogusław Prudlak - z zespołu &Cerm
# - 11,12,1946-18,05,2013r. Marek Jackowski - leader i założyciel zespołu "Maanam"

# - 05,03,1955-25.11.2013r. Witek Golis - gitarzysta  z zespłu "Kalejdoskop"

c.d.n.   :-(